Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 125 687 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Święty Franciszek: "Prawdziwa i doskonała radość".

niedziela, 06 grudnia 2009 23:06
Skocz do komentarzy
 
Tenże br. Leonard opowiadał, że pewnego dnia u Świętej Maryi Matki Boskiej Anielskiej św. Franciszek zawołał brata Leona i powiedział: Bracie Leonie, pisz. Ten odpowiedział: Jestem gotów. Pisz - rzecze - czym jest prawdziwa radość.
 
Przybywa posłaniec i mówi, że wszyscy profesorowie z Paryża wstąpili do zakonu; napisz to nie prawdziwa radość. Że tak samo uczynili wszyscy prałaci z tamtej strony Alp, arcybiskupi i biskupi, również król Francji i Anglii; napisz, to nie jest prawdziwa radość. Tak samo, że moi bracia poszli do niewiernych i nawrócili wszystkich do wiary; że mam od Boga tak wielką łaskę, że uzdrawiam chorych i czynię wiele cudów; mówię ci, że w tym wszystkim nie kryje się prawdziwa radość.
 
Lecz co to jest prawdziwa radość? Wracam z Perugii i późną nocą przychodzę tu, jest zima i słota, i tak zimno, że u dołu tuniki zwisają zmarznięte sople i ranią wciąż nogi, i krew płynie z tych ran. I cały zabłocony, zziębnięty i zlodowaciały przychodzę do bramy; i gdy długo pukałem i wołałem, przyszedł brat i pyta: Kto jest? Odpowiedziałem: Brat Franciszek. A ten mówi: Wynoś się; to nie jest pora stosowna do chodzenia; nie wejdziesz. A gdy ja znowu nalegam, odpowiada: Wynoś się; ty jesteś człowiek prosty i niewykształcony. Jesteś teraz zupełnie zbyteczny. Jest nas tylu i takich, że nie potrzebujemy ciebie. A ja znowu staję przy bramie i mówię: Na miłość Bożą, przyjmijcie mnie na tę noc. A on odpowiada: Nic z tego. Idź tam, gdzie są krzyżowcy i proś.
 
Powiadam ci: jeśli zachowam cierpliwość i nie rozgniewam się, na tym polega prawdziwa radość i prawdziwa cnota, i zbawienie duszy.
 
Tłum. Kajetan Ambrożkiewicz
Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 25 stycznia 2010 23:10

  A ja wczoraj też doświadczyłam trudnej (przynajmniej dla mnie) sytuacji. Chciałam pomóc drugiej osobie w rozwiązaniu pewnego problemu, ale to nie było takie łatwe i w którymś momencie mi "się dostało" (słownie)... Poczułam się zraniona, chciałam zostawić wszystko wedle słów "radź sobie w takim razie sam"... i wtedy mi się przypomniały ww. słowa o radości doskonałej... No i uśmiechnęłam się... :))
  Problem też został rozwiązany :)

  autor ~HP~

 • dodano: 17 grudnia 2009 14:17

  Wczoraj zdaje się dostąpiłam radości doskonałej :) Podczas przygotowania pacholęcia nader bystrego (co pani wychowawczyni podkreśla, dumą rodzicielską mnie napawając) do sprawdzianu z tabliczki mnożenia "do 5" mój głos ani razu nie wyszedł "poza skalę" :D . Nawet wtedy, gdy tuż po zapisaniu całej strony zeszytu ćwiczebnego działaniem "4x6=24" na kartce "próbnego sprawdzianu" po 4x6 i = pojawiło się... 26. Wdech wydech wdech wydech i ani mru mru znaczy wrrrrrrrr :) I tak ładnych parę godzin. Taaaa "Jeśli zachowam cierpliwość i nie rozgniewam się...". Tylko czy św. Franciszek uczył temperamentnego 8-latka tabliczki mnożenia? ;) A po drugie to gdzie mnie do Niego :) Jednak ja - wybuchowa z głosem donośnym i trudnym do opanowania :) - jestem ucieszona, baaaardzo uci(e)szona :D

  autor Bo

 • dodano: 07 grudnia 2009 9:29

  Historia jest kultowa, ale stan rasości doskonałej trudny do realizacji, musimy sie tego ciągle uczyć. A bywa tak, ze jeśli sie ktoś" podszkoli" i wytrwa w tym stanie, to otoczenie go oskarży, że jest infantylny, bo sytuacja ne jest do śmiechu i nie ma co sobie robić żartow itp...Ale jeśli sie wytrwa, to radość jest naprawdę doskonała...

  autor mariola

  blog lub mail: www.mojageneracja.pl3709587/0

 • dodano: 06 grudnia 2009 23:15

  Dziękuję za te słowa św. Franciszka, to chyba jest to coś czego poszukiwałam.

  autor celka

  blog lub mail: celestka@wp.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 1 listopada 2014

Licznik odwiedzin:  176 110  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930Autor

Andrzej Zając. Konstancin-Jeziorna 1969. Miejsca uprzywilejowane: Góra Kalwaria, Jasło, Kraków, Rzym, opactwo Fossanova. Franciszkanin. Poeta, fotografik. Przedmioty zainteresowań naukowych: kultura średniowiecza, mistyka, retoryka; św. Franciszek z Asyżu, Rajmund Lull. Ostatnie zainteresowania: kultura współczesna.

Myśl zasadnicza

Ziemia przed wielkim powrotem wygląda rycerzy. Nie lśniącej zbroi i ostróg, ale szlachetności, oddania i męstwa. Szukam więc śladów rycerskiego ducha. W świecie kultury rycerskiej od strony serca.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl